کلوخِ معترض

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


«علی نجافی»، از دایکندی، زحمت کشیده و یادداشتی درباره من نوشته است. دیروز آن را «شیر» کردم تا بخوانید. در اینجا چند نکته در مورد آن نوشته، یادآوری می‎کنم.

یک: از نوشته آقای نجافی برمی‎آید که پدر و خانواده کاکایم، و این‎که در منطقه ما چه گذشته است، را خوب می‎شناسد. اما از خودم، زندگی و روزگارم، زیاد اطلاع ندارد. حق هم دارد. مرا ندیده است و از نزدیک نمی‎شناسد. داوری‎اش، بر اساس نوشته‎های فیسبوکی من است که من در نوشتن خیلی از آن‎ها، زیاد جدی هم نیستم (مثل جوک‎هایی که با دوستان جاغوریگی‎ام تبادله می‎کنم).

دو. نجافی گفته است که پدرم بر سر منازعه «جوی و زمین» از سوی کاکایم کشته شده است. اما تا جایی که من می‎دانم، مسأله «جوی و زمین» در میان نبوده است. پدرم از نفرهای صادقی نیلی بود. کاکایم (که اکنون زنده است)، دلی در گرو سید بهشتیِ ورس داشت. تضاد و جنگ‎های صادقی و بهشتی، در اذهان عامه دایکندی، شهره‎اند و آدم‎های زیادی در جنگ‎های این دو کشته شده‎اند. از آنجایی که این دو برابر (کاکا و پدرم) به دو گروه سیاسی-قومی مختلف و متخاصم متعلق بودند، نسبت به‎هم، کینه و کدورت‎های محوناپذیر یافته بودند. هفت سیر گندم، بهانه‎ای شد بر این‎که این دو به سر و کله هم بزنند و نفرت و کینه‎های باالقوه را با تباله چاقو و ریختن خون، باالفعل کنند.

سه. آری. پدرم هم زندگی یک همسایه‎اش را با ضرب تفنگ خاتمه داد. مادرم قصه می‎کند که پدرم آن همسایه را پیش روی خانه ما، در یک شام تاریک، با تفنگ زد و خودش فرار کرد. مدت‎ها در کوه، فراری بود و بالاخره، از کوه پایین شد و خودش را تسلیم حکومت کرد و زندانی شد. پدرم یک کارکشته نظامی بود. سال‎ها فعالیت نظامی داشت. بعدها از نفرهای صادقی شد و حدس می‎زنم در کشتار و رواداری ستم‎های ناروا، که صادقی بر مردم نیلی و دایکندی روا داشته بود، پدرم هم شریک بود. از این جهت، من از پدرم زیاد خوشم نمی‎آید و اگر امروز زنده می‎بود، این حرف‎ها را با قاطعیت، برایش می‎گفتم و به‎خاطر این همکاری‎اش با یک ستمگر جهادی، به ریش‎اش می‎خندیدم. رابطه پدرم با مادرم نیز، رابطه انسانی نبود. نمی‎گذاشت از خانه بیرون شود. به مادرم ستم می‎کرد. لت‎وکوب‎اش می‎کرد (ستم‎هایی که متأسفانه تاهنوز هم در مناطق روستایی و حتی شهری، معمول‎اند).

وقت‎هایی که در جاغوری و بعدها در کابل بودم، بارها تصمیم گرفتم که وقتی به دایکندی رفتم، با چندتن از دوستان و خویشان‎ام، به‎خانه آن همسایه ای که به واسطه پدرم کشته شده بود، بروم و با بچه‎ها و اعضای فامیل‎اش همدردی کنم. این حداقل کاری بود که به‎ذهنم می‎رسید. اما متأسفانه هرباری که به دایکندی رفتم، بنا به دلایلی، تاهنوز موفق نشده‎ام. ولی این کار را خواهم کرد.

چهار. امیدوارم دوستان و حلقه آشنایانم، به این درک و دانایی رسیده باشند، که فرد را از گذشته و خانواده و نسب‎اش، جدا در نظر بگیرند و مورد داوری قرار بدهند. این‎که پدرم، آدم کشته است و ستمکار بوده است، دلیلی بر این نمی‎شود که من هم به همان راه رفته‎ام/می‎روم.

پنج: آقای نجافی گفته است که فلانی «بر زمین و زمان معترض است؛ عالم و آدم را ملامت و مذّمت می‌کند و بر دین و دولت و اجتماع و ملا و مجاهد پرخاش می‌گوید؛ زیرا تمام آن عناصر و نهادها را در فلاکت و سیه‌روزی خود و خانواده‌اش مقصر می‌داند».

تا جایی که به‎یاد دارم، من در جاغوری «تکانِ» سختی خوردم: تکانی که باعث شد با گذشته‎ام کنار بیایم. در دایکندی، تا صنف نهم، من «یابویی سربه‎زیر و بی‎خیال» بودم. غرق در معنویتِ قرائت و حفظ قرآن. از قرائت قرآن لذت می‎بردم و در گوشه‎ها، می‎نشستم و سوره‎های قرآن را یکی پس از دیگری، حفظ می‎کردم. دلیل‎اش شاید این بود که در جامعه و در بیرون از آن حلقه‎ای که در اطرافم کشیده بودم، مردم و دوستان و آشنایان، مرا به‎دیده تحقیر می‎نگریستند. همصنفانم در لیسه سنگموم، مرا از روی تحقیر، «قلوخ/ کلوخ» نام گذاشته بودند. چون کسی نبود (مادر یا خواهر) که به سروصورت و صحت‎ام برسد. طفلی یتیم بودم که مرگ و زندگی‎اش برای کسی اهمیت نداشت، چه رسد به اوضاعِ سروصورت‎اش. مدام سر و صورتم پر از خاک بود. بنابراین، وجه تسمیه درستی هم بود. در جاغوری و در آشیانه سمر، محیط زندگی‎ام عوض شد. در آنجا با خیلِ از بچه‎ها و دخترانی آشنا شدم که تقریباً سرگذشت همه ما یکسان بود. همگی کم‎وبیش به یکسان، شلاق ستم و جهالت و جنگ را خورده بودیم. همگی قربانیانی بودیم که در زیر یک سقف جمع شده بودیم. در همین محیط، من با گذشته‎ام و مصیبت‎هایی که بر شخص من وارد آمده بودند، کنار آمدم. این فکر، که من به‎عنوانی قربانی و یتیم و ستم‎کشیده، در زیر این سقف نیلگون، تنها نیستم، برایم مایه آرامش و طمأنینه بود.

اتفاق دیگری که در جاغوری افتاد، این بود که درآنجا رگه‎های فردیت و فردگرایی در وجود و در نهان من خشکید. شرایط زیست ما در آنجا خیلی هم بی‎دردسر نبود. از این جهت، که برای یک جمع بزرگ از بچه‎ها و دختران بی‎سرپرست و معلق در هوا، زمینه‎ای برای درس و تعلیم فراهم، و خوراک و پوشاک و مسکن مهیا شده بود، جای شکر و تقدیر بود. اما در کنار این، بچه‎ها همیشه مورد ضرب‎وشتم و لت‎وکوب بودند. کوچکترین رفتاری که از نظر مدیر و مسؤول ما (که یک «خان» بود و تعداد این خان‎ها و ارباب‎ها در جاغوری، از تعداد موهای پلک و ابروی انسان هم بیشتر است) خطا پنداشته می‎شد، کافی بود که به انواعی از اهانت و دشنام و لت‎وکوب گرفتار شوی. «بندِ ی» یکی از شکنجه‎های رایج در آنجا بود که تقریباً هرهفته، یک یا چند نفر به آن دچار می‎شد. بندِ ی، شکنجه‎ای بود که در طی آن، فردِ ملامت را با شکم-سینه می‎خواباند و با چوب، به باسن و ران‎هایش، می‎زد. این شکنجه، در ملأعام انجام می‎شد و نه‎تنها فرد ملامت، که همه کسانی که در آنجا، اجباراً حاضر می‎شدند، مورد شکنجه روحی قرار می‎گرفتند. ما حتی، در یک روز تابستان، به‎مدت نزدیک به چهار ساعت، در زیر آفتاب سوزان، گرسنه و تشنه، نشستیم و زجر کشیدیم. در حالی‎که در پیش روی ما، کودکان معصوم، به‎شیوه‎های بسیار خشن، لت‎وکوب می‎شدند و چیغ و فریاد می‎کشیدند. با این‎که رفتار مسؤول آشیانه با شخص خودم، نسبت به دیگران، بهتر بود، چون به‎هرحال، کاری نمی‎کردم که بهانه دستش بدهم و به همان سبب هم شکنجه نشدم؛ اما نمی‎توانستم بی‎خیال شوم و مثل یابویی سر‎به‎زیر، از کنار شکنجه‎های غیرانسانی، که بر برادران و هم‎سرگذشت‎های من روا داشته می‎شد، گذر کنم. بارها از مسؤول آشیانه، که این شکنجه‎ها به‎دست او انجام می‎شدند، انتقاد کردم. در جلسات عمومی مطرح و اعتراض کردم. به‎خاطر همین اعتراض‎ها بود که به من چندین تهمت بستند. از جمله آن اتهامات، که خیلی برای من گران تمام شد، این بود که من از طریق ملاهای جاغوری، با ولایت فقیه ایران ارتباط دارم و اگر این اتهام ثابت می‎شد (که نشد، چون واقعیت نداشت)، پیامدهایش واقعاً غیرقابل تصور بود.

من روحیه اعتراضی‎ام را در همانجا یافتم. مسأله گذشته خودم اصلاً در این مسأله دخالت نداشته است. وضعیتی که در آنجا بر سرِ هم‎سرگذشت‎های من حاکم بود، مرا وامی‎داشت که اعتراض کنم. آن‎وقت‎ها، من نه کارل مارکس را می‎شناختم و نه «مانیفست حزب کمونیست»اش را خوانده بودم. نه ادوارد سعید را می‎شناختم و نه فرانتس فانون و مارکوزه را. شرایط و اوضاع پیرامون‎ام، رفته-رفته، نگاه و دیدگاه مرا سمت‎وسو بخشید. به‎قول مارکس: هرجا ستم باشد، اعتراض و مقاومت هم شکل می‎گیرد.

شش. همین وضعیت بود که در جاغوری، من به علوم انسانی علاقه‎مند شدم. در اوایل به ادبیات علاقه داشتم، اما با تأثر از نامه‎ای از استاد خوبم، سید حسن کاظمی، علاقه‎ام به ادبیات را از دست دادم. در کانکور، جامعه‎شناسی و فلسفه، انتخاب نخست‎ام بود و کامیاب شدم. وضعیت دانشگاه قابل قبول نبود. از سرقت ادبی و تخلفات اکادمیک گرفته تا تبعیض و رشوه‎خواری، همه‎اش در آنجا بود. آنجا هم بارها سروصدا کردیم. یکبار، پولیس مرا توقیف کرد و 10 ساعت، تحت توقیف پولیس بودم. بعدها شنیدم که پلیس، رفقایم را هم لت‎وکوب کرده بودند. چهارسال در آنجا جامعه شناسی و فلسفه خواندم. تاهنوز هم یک دانشجوی علوم انسانی هستم. با رویکرد سوسیالیستی و چپ. برای یک دانشجوی علوم انسانی، حکومت و دین و سیاست و جامعه، موضوعاتِ مطالعه و احیاناً نقد و نگرش‎اند. به این‎ها که نپردازم و انتقاد نکنم، به چه بپردازم؟ به خیاطی یا میستری‎گری؟ به آشپزی یا نسوارفروشی؟ اینکه دید اعتراضی دارم، از دو حال خارج نیست: یا اعتراضم درست است یا اشتباه. اگر درست است که حرفی نیست. اگر اشتباه است، آقای نجافی بیاید به اشتباهاتم اشاره کند. نه این‎که آن را به زور، به گذشته‎ام ارتباط دهد، در‎حالی‎که هیچ ربطی ندارد.

هفت. آقای نجاشی از واژه «عقده» و «عقده‎یی» در نوشته‎اش کار گرفته است. من فکر می‎کنم «عقده» را باید از «رنج»ی که می‎کشیم و «نفرت»ی که نسبت به عاملان ستم در جامعه داریم، تفکیک کنیم. من عقده‎یی نیستم. اگر نسبت به مصیبت‎های زندگی و قاتل پدرم، «عقده» می‎داشتم، قید درس و دانشگاه و سیاست و دین و مولوی را می‎زدم و می‎رفتم چاقوکشی و قمه‎زنی می‎آموختم و در یک فرصت، از قاتلان پدرم انتقام می‎گرفتم.

هشت. نوشته طولانی شد. به‎عمد، طولانی کردم. می‎خواستم در این نوشته، بعضی نکاتی که قبلاً نگفته بودم و مناسبت گفتن‎شان فراهم نشده بود، را بنویسم، که نوشتم. با حرمت و احترام.


ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها